O mnie

Nazywam się Piotr Bilski i jestem inżynierem elektrykiem. Na co dzień zajmuję się doradztwem technicznym w zakresie branży elektrycznej dla Inwestorów oraz Wykonawców działających w przemyśle rafineryjnym i petrochemicznym.

Pomagam poznać świat elektroenergetyki przemysłowej, wykorzystując doświadczenie zdobyte m.in. przy realizacji inwestycji od etapu prac koncepcyjnych i projektowych, poprzez odbiory techniczne i czynności rozruchowych, a następnie w utrzymaniu ruchu.

Jako autor bloga strefaie.pl mam misję przybliżenia młodym inżynierom zagadnień instalacji, sieci i urządzeń elektrycznych w zakładach przemysłowych i pomocy w rozwinięciu kariery w przemyśle.

Jestem specjalista w zakresie elektroenergetyki przemysłowej oraz systemów SCADA od 2007 roku związanym z przemysłem rafineryjnym i petrochemicznym. Na przestrzeni lat zajmowałem się dozorem technicznym branży elektrycznej, m.in w zakresie opracowania standardów technicznych, opiniowania dokumentacji projektowych oraz dopuszczania do eksploatacji urządzeń (w tym w wykonaniu przeciwwybuchowym).

Przez 10 ostatnich lat pracowałem w obszarze utrzymania ruchu elektrycznego. Oprócz kwestii zapewnienia sprawności technicznej urządzeń i instalacji kreowałem rozwiązania i opracowywałem standardy techniczne wpływające na poprawę funkcjonalności oraz niezawodności nowych układów.

W ramach utrzymania ruchu zajmowałem się głównie urządzeniami oraz układami krytycznymi dla ciągłości procesów produkcyjnych. Pod moim nadzorem znajdowało się kilkaset układów energoelektronicznych (układy napięcia gwarantowanego o mocach do 250 kVA, elektryczne układy napędowe o regulowanej prędkości obrotowej o mocach do 1700 kW). Dodatkowo wdrażałem i administrowałem system SCADA do nadzorowania rozdzielnic elektrycznych oraz krytycznych odbiorów, który jest bardzo istotnym i przydatnym narzędziem przy procesach utrzymania ruchu.