W dniach 10-11 listopada 2021 w Houston, TX – stolicy przemysłu naftowego USA, odbyły się coroczne targi Automation Fair®. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń automatyki przemysłowej na świecie, w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Na targach można było zaznajomić się z najnowszymi rozwiązaniami firmy Rockwell Automation, jak również jej partnerów i integratorów, takich jak ProSoft, nVent Hoffman, Endress-Hasuer, Rittal, Icotek, BURKERT, FESTO, Fluke, Panduit i inni.
Dużym zainteresowaniem cieszyła się platforma FactoryTalk skupiająca rozwiązania zarówno dla projektantów, integratorów jak i użytkowników końcowych. Nie tylko w zakresie obsługi urządzeń z portfolio Rockwell Automation, ale również w zakresie wsparcia procesów utrzymania ruchu, poprzez diagnostykę jak i zarządzanie liniami produkcyjnymi. W najnowszej koncepcji elementy FactoryTalk, takie jak m.in. oprogramowanie inżynierskie Studio 5000 mają być dostępne na zasadzie SaaS (Software-As-A-Service).
Moje zainteresowanie skupiło się na elementach dotyczących elektrycznych układów napędowych.
Jedną z nowości przedstawianych na targach były wyłączniki silnikowe serii 140MT, które w raz serią 140MP ma wspomagać migrację z serii 140M oraz 140U wchodzącej w cykl życia produktu „End-Of-Life”.
Maksymalna wartość prądu znamionowego wyłączników 140MT wynosi 40A. Wyłączniki te spełniają normy EN 60947-2, 60947-1. Charakteryzują się lepszą wydajnością cieplną (mniejsze straty) i posiadają szereg dodatkowych akcesoriów zwiększających funkcjonalność samego wyłącznika. Dzięki specjalnym adapterom możliwe jest połączenie wyłączników ze stycznikami serii 100-K oraz 100-E.
Wyłączniki silnikowe serii 140MT posiadają certyfikat ATEX, dzięki czemu mogą pełnić funkcje zabezpieczeniowe silników w wykonaniu przeciwwybuchowym w wykonaniu wzmocnionym „e” oraz ognioszczelnym „d”. Wyłączniki muszą być zabudowane poza strefą zagrożoną wybuchem.
W zakresie napędów o zmiennej prędkości obrotowej prezentowane były napędy serii PowerFlex 755T, z czego szczególną uwagę zwróciły napędy PowerFlex 755TL charakteryzujące się niskim poziomem zniekształceń THDu < 5%. Niższe harmoniczne w połączeniu z korektą współczynnika mocy ograniczają konieczność przewymiarowania systemu zasilania elektrycznego. Dostępne są jednostki naścienne o mocach od 7,5kW do 132kW (400V lub 690V), natomiast napędy w wykonaniu szafowym o mocach do 1250 kW przy napięciu 400V lub 1400 kW przy napięciu 690V.
W zakresie napędów średniego napięcia, oprócz sztandarowego produktu jakim jest przemiennik częstotliwości serii PowerFlex 7000, zaprezentowano najmniejszy gabarytowo dostępny na rynku przemiennik serii PowerFlex 6000T. Kompaktowa wersja obudowy, nazwana Frame „A”, dostępna jest w zakresach: do 70A, do 140A oraz do 215A. Przy standardowej wysokości 2875 mm oraz głębokości 1250 mm przemienniki posiadają szerokość od 2310 mm (70A), poprzez 2795 mm (140A) do 3010 mm (215A). Dużym udogodnieniem dla montażu, uruchomienia oraz późniejszej eksploatacji jest dostęp z przodu do wszystkich komponentów urządzenia.
Wspólnym mianownikiem z napędami niskonapięciowymi serii PowerFlex 755 jest technologia TotalFORCE, która wspiera aplikacje w osiągnięciu większej wydajności i jakości oraz redukcji czasu i kosztów przestojów. Dzięki ciągłemu monitorowaniu pracy, napędy bardzo dokładnie podążają za zadawaną prędkością lub momentem. Skutecznie eliminują zakłócenia przy nagłych zmianach obciążenia, zapewniając gładką i równą pracę aplikacji napędowej z większą wydajnością. W aplikacjach wymagających dużej precyzji dzięki dużej szybkości przetwarzania, przemienniki zapewniają bardzo precyzyjne sterowanie pozycją, prędkością i momentem. Przemienniki w sposób ciągły monitorują pracę, śledząc stan techniczny komponentów elektrycznych w przemienniku i silniku, dostarczając w czasie rzeczywistym do układu sterowania informacje diagnostyczne. Dzięki tym informacjom, można przewidzieć awarie i podjąć działania zapobiegające nieplanowanym przestojom. Ponadto funkcje sterowania adaptacyjnego w przemiennikach pomagają w eliminowaniu szkodliwych wibracji z automatyczną kompensacją zmiennych warunków, co ułatwia utrzymanie aplikacji w ruchu bez przerywania pracy.
Nowością prezentowaną przez Rockwell Automation jest seria przemienników częstotliwości PowerFlex 755TS, charakteryzująca się specjalną konstrukcją odporną na działanie agresywnych atmosfer gazowych. Może to być poważna alternatywa na rynku dla aplikacji pracujących w trudnych warunkach jak zakłady chemiczne, oczyszczalnie ścieków, galwanizernie etc., w których występują problemy z dużą korozyjnością urządzeń elektrycznych oraz układów elektronicznych. Planowana premiera produktu to 2022 rok.
Z ciekawostek warte zainteresowania okazały się rozwiązania firmy icotek® specjalizującej się w projektowaniu i produkcji systemów przepustów kablowych. Produkty tej firmy stanowią alternatywę dla tradycyjnych wpustów i dławic kablowych w szafach sterowniczych. Pozwalają zapewnić w prosty sposób wysoki poziom ochrony IP 54 wzwyż. W ofercie znajdziemy też wszelkie rozwiązania dla EMC, pozwalające zapewnić w odpowiedni i prosty sposób ciągłość ekranowania.
Źródło danych https://www.rockwellautomation.com/pl-pl.html