Dobór baterii akumulatorów według IEEE 485: aging factor, temperatura i błąd 20% w projekcie

  • IEEE Std 485-2020 wymaga, aby pojemność baterii uwzględniała koniec życia oraz najniższą spodziewaną temperaturę elektrolitu. [1]
  • Dla baterii wymagającej 800 Ah, przy CT = 1,25 i aging factor = 1,25, pojemność znamionowa wynosi 1250 Ah. [1]
  • Bateria 1000 Ah w czwartym roku pracy i przy 7°C daje około 640 Ah, czyli o 160 Ah mniej od wymagania 800 Ah. [1]
  • Sama rezystancja wewnętrzna nie potwierdza wymaganej pojemności przy zadanym profilu rozładowania. [1]

IEEE Std 485-2020 opisuje dwa współczynniki, które decydują o poprawnym doborze baterii stacjonarnej: aging factor oraz współczynnik korekcji temperatury CT. Norma traktuje oba parametry jako element jednego równania doboru, a nie jako dwa niezależne dodatki do arkusza kalkulacyjnego. [1]

Dlaczego bateria dobrana tylko na wymaganą pojemność jest za mała?

Pojemność wynikająca z cyklu obciążeń opisuje tylko zapotrzebowanie odbiorów. Taka wartość nie uwzględnia spadku pojemności wraz ze starzeniem baterii ani warunków termicznych, które wystąpią zimą w nieogrzewanej rozdzielni. [1]

Przykład projektowy jest prosty. Układ wymaga 800 Ah. Dobór baterii 800 Ah spełnia warunek wyłącznie w chwili uruchomienia i przy temperaturze odniesienia producenta. W ostatnich latach eksploatacji albo przy obniżonej temperaturze elektrolitu taka bateria może nie dostarczyć wymaganej pojemności. [1]

W systemach zasilania gwarantowanego brakująca pojemność nie musi dawać alarmu na panelu UPS. Napięcia buforowe mogą być prawidłowe, a bateria nadal może nie wykonać wymaganego czasu podtrzymania. Zagadnienie łączy się z szerszym tematem zasilania gwarantowanego obwodów wtórnych rozdzielnic elektroenergetycznych.

Jak aging factor zabezpiecza koniec życia baterii?

Aging factor kompensuje spadek pojemności baterii pod koniec planowanego okresu eksploatacji. IEEE 485 przyjmuje wartość 1,25, jeżeli producent nie podaje innej wartości dla konkretnej konstrukcji płyt. [1]

Wymagana pojemność z cyklu obciążeń1000 Ah
Aging factor1,25
Pojemność znamionowa do zamówienia1250 Ah
Dostępna pojemność przy 80% EOL1000 Ah

Równanie pokazuje sens tej rezerwy:

1000 Ah × 1,25 = 1250 Ah

Po spadku do 80% pojemności znamionowej:

1250 Ah × 0,80 = 1000 Ah

Układ nadal dysponuje pojemnością wymaganą przez cykl obciążeń. Bateria dobrana bez aging factor traci tę rezerwę dokładnie wtedy, gdy ma jeszcze formalnie pracować w instalacji. [1]

Jak temperatura zmienia pojemność baterii ołowiowej?

Współczynnik CT koryguje pojemność dla najniższej spodziewanej temperatury elektrolitu. IEEE 485 podaje wartości odniesione do baterii znamionowanych w 25°C. Jeżeli producent przyjmuje 20°C albo publikuje własną tabelę korekcji, projekt powinien korzystać z danych producenta. [1]

Temperatura elektrolituWspółczynnik korekcji CTPojemność wymagana względem 25°C
25°C1,00100%
20°C1,056105,6%
15°C1,11111%
10°C1,19119%
7°C1,25125%
4°C1,30130%

Bateria 100 Ah w temperaturze 4°C ma dostępne około:

100 Ah / 1,30 = 77 Ah

Sprawna bateria ołowiowa zachowuje się tak w niskiej temperaturze bez żadnej usterki. Błąd powstaje dopiero wtedy, gdy projekt przyjmuje 25°C dla obiektu, w którym elektrolit zimą pracuje znacznie chłodniej. [1]

Dlaczego aging factor i CT trzeba liczyć razem?

Końcowy przypadek obliczeniowy powinien opisywać baterię przy końcu życia i przy najniższej temperaturze pracy. IEEE 485 prowadzi do jednego równania:

Czam = Cwymagana × CT × 1,25 [1]

  • Czam: pojemność znamionowa baterii do zamówienia,
  • Cwymagana: pojemność wynikająca z cyklu obciążeń,
  • CT: współczynnik korekcji temperatury,
  • 1,25: aging factor, jeżeli DTR producenta nie wskazuje innej wartości. [1]

Dla instalacji wymagającej 800 Ah i temperatury 7°C:

800 Ah × 1,25 × 1,25 = 1250 Ah

Pojemność 1000 Ah nie spełnia wtedy warunku końca życia baterii w zimnej rozdzielni. Współczynniki opisują ten sam moment eksploatacji, więc muszą wejść do jednego działania, a nie do dwóch niezależnych komentarzy w dokumentacji. [1]

Ile pojemności traci projekt po pominięciu jednego współczynnika?

Założenia obliczenia: wymagane 800 Ah, stan końca życia równy 80% pojemności znamionowej, CT = 1,25 dla 7°C. [1]

Podejście projektowePojemność zamówionaDostępna pojemność w roku 4 przy 7°CRóżnica względem wymaganych 800 Ah
Brak obu współczynników800 Ah512 Ah-288 Ah
Tylko aging factor 1,251000 Ah640 Ah-160 Ah
Tylko CT = 1,251000 Ah640 Ah-160 Ah
Aging factor 1,25 + CT = 1,251250 Ah800 Ah0 Ah

Projekt z jednym współczynnikiem nadal pozostaje niedowymiarowany. W tym przykładzie niedobór wynosi 20% wymaganej pojemności. Pojemność nie znika w arkuszu kalkulacyjnym. Pojemność znika przy rozładowaniu baterii w najgorszym momencie eksploatacji. [1]

Kiedy sama rezystancja wewnętrzna nie wystarcza do oceny baterii?

Rezystancja wewnętrzna dobrze pokazuje trend zmian stanu ogniw, ale nie potwierdza wprost wymaganej pojemności dla konkretnego profilu rozładowania. Bateria może mieć wynik akceptowalny w pomiarze rezystancji, a mimo to nie dostarczyć zaprojektowanego czasu podtrzymania. [1]

Ten błąd jest szczególnie groźny przy bateriach starszych, w niskiej temperaturze oraz przy krótkich i intensywnych rozładowaniach. W takich warunkach dokumentacja doboru powinna zawierać parametry projektowe, a procedura odbiorowa powinna odróżniać pomiar rezystancji od oceny pojemności. [1]

W praktyce dobór baterii trzeba czytać razem z całym kontekstem jakości zasilania. W tle pozostają także zakłócenia sieciowe i ich wpływ na układy zasilania.

Jak zapisać pełny dobór baterii w dokumentacji projektowej?

Dokumentacja doboru powinna pokazać równanie, założenia i wynik końcowy. Przykładowy zapis wygląda następująco: [1]

Wymagana pojemność z cyklu obciążeń800 Ah
Najniższa spodziewana temperatura elektrolitu7°C
Współczynnik korekcji temperatury CT1,25
Aging factor1,25
Design margin1,00
Load growth factor1,00
Pojemność znamionowa baterii800 × 1,25 × 1,25 = 1250 Ah

Taki zapis pozwala odtworzyć tok obliczeń bez zgadywania, skąd wzięła się zamówiona pojemność. Dokumentacja rozdziela pojemność wymaganą przez odbiory od pojemności znamionowej baterii po uwzględnieniu warunków eksploatacyjnych. [1]

Jak stosować IEEE 485 w polskiej dokumentacji projektowej?

IEEE 485 nie zastępuje polskich wymagań formalnych dla instalacji, ale dobrze porządkuje sam sposób obliczania baterii stacjonarnej. W polskiej dokumentacji projektowej norma IEEE może pełnić rolę procedury obliczeniowej dla doboru baterii, a powiązane wymagania branżowe nadal wynikają z przyjętych norm PN-EN, DTR producenta i wymagań inwestora. [1]

Praktyczny zapis w projekcie powinien zawierać trzy dane: wymaganą pojemność z cyklu obciążeń, najniższą spodziewaną temperaturę elektrolitu oraz wartość aging factor. Jeżeli producent serii AGM, GEL albo Planté podaje własne współczynniki korekcyjne, projekt powinien powołać się bezpośrednio na te dane. [1]

Co sprawdzić w gotowym projekcie baterii?

  1. Czy dokumentacja zawiera cykl obciążeń i wymaganą pojemność Cwymagana?
  2. Czy projekt podaje aging factor albo wartość z DTR producenta?
  3. Czy projekt określa najniższą spodziewaną temperaturę elektrolitu?
  4. Czy CT oraz aging factor weszły do jednego równania końcowego?
  5. Czy dokumentacja odróżnia pomiar rezystancji od oceny pojemności?
  6. Czy dodatkowe marginesy projektowe zostały pokazane osobno? [1]

Jeżeli na którekolwiek z tych pytań nie ma odpowiedzi w dokumentacji, wynik doboru baterii wymaga ponownego sprawdzenia. Problem zwykle nie dotyczy nazwy modelu akumulatora, tylko kompletności założeń obliczeniowych. [1]

Jaki wniosek wynika z równania IEEE 485?

Dobór baterii stacjonarnej nie kończy się na pojemności odczytanej z katalogu. Dla przykładu 800 Ah przy 7°C i aging factor = 1,25 wynik końcowy wynosi 1250 Ah. Bateria 1000 Ah pozostaje o 160 Ah poniżej wymagań w końcowej fazie życia. [1]

Czam = Cwymagana × CT × 1,25 [1]

Wzór opisuje warunek, który dokumentacja powinna spełnić przed zamówieniem baterii. Brak alarmu na panelu UPS nie potwierdza poprawności doboru. Poprawność potwierdza dopiero pełne równanie i zgodność z założeniami eksploatacyjnymi. [1]

Dobór baterii stacjonarnych, obliczenia czasu podtrzymania, aging factor, korekcja temperatury i analiza cyklu obciążeń według IEEE 485 będą częścią kursu Układy Napięcia Gwarantowanego w Przemyśle.

DOŁĄCZAM DO LISTY OCZEKUJĄCYCH

Bibliografia

[1] IEEE, IEEE Std 485-2020: Recommended Practice for Sizing Lead-Acid Batteries for Stationary Applications, sekcje 6.3.2, 6.3.4, 6.3.5.